Mimarlıkla İlgili Haberler ve Yararlı Linkler

N & D Mimari Ofis

SERGİ

EMİN ONAT / Kurucu ve Mimar


TAŞKIŞLA , ONAT HOLÜ
25 Aralık 2008, saat: 18.00

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, 28 Ağustos 1908'te kurulan "Osmanlı Mühendis ve Mimar Cemiyeti"nin 100. Kuruluş Yılı'nı "Mimarlık ve Kent Şenliği" çerçevesinde Ekim ayında başlattığı bir dizi etkinlikle kutlamaya devam ediyor.
Cumhuriyet dönemi mimarlık tarihine adı ağırlıklı olarak Orhan Arda ile birlikte Anıtkabir'in mimarı olarak geçen ancak çok önemli başka yapıların da tasarlayıcısı olan Ord.Prof. Emin Onat, Kasım ayındaki Sempozyum'dan sonra kurulmasında ve örgütlenmesinde en başat yeri rolü üstlendiği İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde açılacak olan EMİN ONAT / Kurucu ve Mimar konulu Sergi ile anılıyor.
Emin Onat, kısa yaşamına sığdırdığı çok önemli ve unutulmayacak yapıtların yanı sıra mimarlık eğitimini örgütlemedeki ve öğretim kadrolarının oluşturulmasındaki büyük başarısıyla unutulmayanlar düzeyine yerleşmiştir.

Sergi, bu "kısa ama yoğun ve başarılı yaşamı " kapsamlı bir bakışla kamuoyuna ve mimarlık ortamına tanıtmayı amaçlamaktadır.
TMMOB Mimarlar Odası
İstanbul Büyükkent Şubesi

=======================================================

2. Post-it® Tasarım Yarışması Sonucu

 

Post-it® Not'un "Post-it® Not Kullanarak Kendi İstanbul Tasarımını Yarat!" konulu tasarım yarışması sonuçlandı.

Yarışmada İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nden Alican İnal resim, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Bölümü'nden Sena Özeren heykel, Yeditepe Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü'nden İlke Güzelsoy tekstil/moda kategorisinde birinci oldu.

Üniversite öğrencileri arasında düzenlenen yarışmaya 31 farklı üniversiteden 191 başvuru gerçekleşti. Birbirinden keyifli çalışmalar ressam Kezban Arca Batıbeki başkanlığındaki jüri tarafından değerlendirildi. Kazanan eserler, tekstil/moda kategorisi için ünlü tasarımcı Bahar Korçan; heykel kategorisi için sanatçı Mithat Şen'in değerlendirmesinin ardından belirlendi.

Öğrencilerin 3M'den aldıkları 500'er yaprak Post-it® Not'la gerçekleştirdikleri tasarımlar arasında terlik, korsaj, şapka ve birbirinden ilginç resim ve heykeller dikkat çekti.

Post-it® Not, 2005 yılında 25.yılını bu tasarım yarışmasının ilki ile kutlamıştı

 

======================================================

 

"Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri 1988-2008" Açılışı ve "Yeni Yıla Merhaba" Kokteyli

Nisan 2008'de verilen ödüllerle XI. dönemini ve 22. yılını geride bırakan "Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri", 1988 yılından itibaren Mimar Sinan anısına, her iki yılda bir gerçekleştiriliyor. Türkiye'de mimarlık mesleği ve kültürünün gündeme taşınması yolunda ilk kurumsal girişim örneğidir. Ulusal Sergiye bu süre içinde yaklaşık 1.110 mimar/ekip 1576 eserle katılmış ve öncü nitelikteki çalışmaları nedeniyle 145 kişi ve kuruluş, çeşitli dallarda ödüllendirildi.

"Ülkemizdeki mimarlık faaliyetinin tanıtılması, özendirilmesi, ödüllendirilmesi, mimarlığın kamuoyunun gündeminde bulundurulması, mimarlık ürünlerinin belgelendirilmesi ve güzel sanatların teşvik edilmesi"ni amaçlayan sergi ve ödüllendirme sisteminin mimarlık ortamı açısından önemi, her iki yılda bir mimarlar için buluşma olanağı yaratarak, ülke mimarlığının düzenli bir değerlendirmesinin yapılmasına olanak sağlaması, tartışma ortamının zenginleşmesi ve bir özeleştiri fırsatı yaratmasıdır. Sergiyle birlikte işleyen ödül programı ise, özgün fikirlerin ortaya çıkarılıp teşvik edilmesi, mimari üretimde niteliğin yükselmesi gibi beklentiler açısından önem taşımaktadır."

Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri, başarılı genç mimarların ortaya çıkmasına olan katkısının yanı sıra, Türk mimarlarının yurtdışında tanıtımına da olanak sağlıyor. Türkiye'yi yurtdışında temsil etmek üzere Mimarlar Odası'ndan aday gösterilecek mimarlar ve eserler, Ulusal Mimarlık Sergisi ödül ve ödül adayları arasından seçiliyor. Uluslararası ödül programlarına katılım için Mimarlar Odası'na yapılan başvurular arasında, örneğin UIA Ödülleri, Mies van der Rohe Ödülleri ve her yıl gerçekleşen çeşitli uluslararası sergilere katılım bu yolla gerçekleşiyor.
İlki 1988 yılında düzenlenen ve 2008 yılında 22. yılını dolduran "Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri" ilk defa bir arada Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy binasında sergileniyor.

Ayrıntı İçin

Adres: Mumhane Caddesi, Liman Plaza, No: 4, Karaköy,
Tel: (212) 244 86 87
=======================================================

Mimarlar Odası Bolu Temsilciliği Hizmet Binası Açıldı

06.01.2009

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Bolu Temsilciliği'nin yokolmak üzere olan tarihî binayı kurtarmak ve hizmet binası olarak kullanmak üzere başlattığı çalışmalar sonuçlandı. Kent merkezinde, Karamanlı Mahallesi Ferit Talay Caddesi üzerinde yer alan bodrum, iki katlı ahşap karkas iki adet binanın rölöve çizimleri tamamlandıktan sonra kuzey ve doğu yol cepheli 38 no.lu parselde kayıtlı olan 19 envanter no.lu tarihî tescilli bina, Mimarlar Odası'nın girişimleri sonucu Bolu Belediyesi tarafından kamulaştırılmıştı. Tarihî mekânların tekrar kent yaşamına kazandırılması için gerekli olan yeni işlev arayışı sonucu, temsilciliğin hizmet binasının bu mekânda yer almasının, bu hareketin diğer meslek Odalarına ve tarihî bina sahiplerine örnek olabileceği düşünülerek çalışmalar başlatıldı.

========================================================

ACI KAYBIMIZ

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi II. Başkanı,
Mimarlık Vakfı Kurucu Üyesi,
Mimarlık Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı,
Avrupa Mimarlar Konseyi (ACE) Türkiye Temsilcisi,
Uluslararası Mimarlar Birliği(UIA) Konsey Üyesi,
Boğaziçi Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi,
"Çalışkanlık, Özveri ve Dayanışma"nın Simgesi
Değerli Hocamız,
Prof. Dr. Mimar H. H. Günhan Danışman'ı
Kaybetmenin Derin Üzüntüsü İçindeyiz.
Tüm Meslektaşlarımızın, Dostlarının ve Ailesinin Başı Sağ Olsun.

======================================================